Venedik Bienali Türkiye Pavyonu açıldı

Dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi, önizleme günlerinin ardından yarın kapılarını açıyor.

24 Kasım 2024’e kadar gezilebilecek Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, sanatçı Gülsün Karamustafa’nın mekâna özel yeni yerleştirmesi ‘Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli’ne ev sahipliği yapıyor. 

Venedik Bienali’nin ana sergi mekânlarından Arsenale’de yer alan Türkiye Pavyonu’nun açılışı 18 Nisan’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Ersoy, dünyanın dört bir yanından sanatçıların bir araya geldiği bienalin, sanatın evrensel dilini konuşmak ve kültürel etkileşimini, anlayışı derinleştirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Venedik Bienali bu anlamda sanatçılarımıza uluslararası bir platform sunarak, Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve sanatının çeşitliliğini dünyaya gösterme imkanı da sunmaktadır. Biz de sanatçılarımızın eserlerini sergilemek, Türk sanatını uluslararası alanda tanıtmak ve sanatçılarımıza destek olmak adına gerçek bir çaba gösteriyoruz. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla ülkemiz 2014 yılından itibaren Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekana sahip oldu. Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu mekan sayesinde Türkiye Pavyonu, 2014’ten bu yana Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde de yer almaktadır.”

“ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM”

Bu anlamda Venedik Bienali’nin uluslararası iş birliğini güçlendirmek adına önemli bir adım olduğunu ifade eden Ersoy, “Ben ülkemiz adına bu anlamlı desteğe katkı sunan tüm kurum ve kişilere ayrı ayrı teşekkürlerimi iletmek isterim. Ülkemiz için sanat etkinliğinin yanı sıra kültürel diplomasi ve uluslararası ilişkilerin bir aracı olan Venedik Bienali’nin kültür ve sanatımızı dünyaya tanıtmak, uluslararası iş birliğini güçlendirmek için önemli bir adım olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x